Vitaj na ceste zmeny

Vianočné stíšenie

Vianoce klopú na dvere, rozmýšľame, čo mám ešte chýba, aby sme ich mali naozaj skvelé, presne podľa našich predstáv. Čo potrebujeme ešte nakúpiť, čo urobiť, vyzdobiť byt, upiecť, uvariť, zabaliť darčeky… Ak máme ako tak dobrý time manažment zvládneme všetko akurát. Všetko okolo pripravíme. Otázkou ale zostáva, ako máme pripraviť svoju myseľ na príjemné a pokojné Vianoce?  Budeme vedieť akoby mávnutím čarovného prútika z toho všetkého zhonu prepnúť myšlienky a emócie na stav sviatočného pokoja? Ako si privoláme čaro Vianoc?

Stíšenie myšlienok a emócií, ktoré ešte teraz predbiehali jedna druhú, aby sme zvládali čo najviac a najrýchlejšie urobiť, nepríde zazvonením zvončeka na vianočnom stromčeku. Ako ho dosiahnuť? Kto sa venuje joge asi pozná niektoré meditačné techniky na to, ako nechať myšlienky plynúť, nevenovať im pozornosť. Podobne v bežnom živote pomáha vytvoriť si odstup. Prestať riešiť vyliatu kapustnicu, či pripečenú rybu, pozrieť sa na to z nadhľadu. Vtedy zbadáme relativitu podobných myšlienok, a podarí sa nám vnímať podstatu a hĺbku. Keď sa na seba pozrieme zvonku máme šancu zistiť, či sme v sieťach myšlienok a emócií, ktoré nás ovládajú, alebo naopak, my ovládame a usmerňujeme svoju myseľ. Nadhľad je nástroj potrebný pri objavovaní možností ako si sami určovať to, čomu dávame pozornosť, a ako to prežívame. Pozrieť sa na seba z odstupu je prvý krok, ďalším je rozhodnúť sa pre zmenu. Keď sa rozhodneme pre zmenu nájdeme spôsob ako ju uskutočniť.

Ak chceme byť šťastní nájdeme to, prečo môžeme byť šťastní, ak chceme byť vďační, zbadáme za čo môžeme byť vďační. Ak chceme pokoj, prídeme na to, ako si ho dopriať. Ak túžime po láske, nájdeme spôsob, ako ju prejaviť, aj ako ju rozpoznať. Všetko po čom túžime budeme vedieť nájsť, ak budeme chcieť a budeme zdraví.

Preto Vám prajem veľa zdravia a chuť darovať to najlepšie z hĺbky svojho srdca sebe aj svojim blízkym. Vaša Maja – kouč Vitaja