Vianoce v pohode sami so sebou

S vianočnými sviatkami sa spája množstvo zvykov a tradícií, všetci ich však chceme prežiť najmä v pokoji a radosti. Želáme si stráviť ich v kruhu najbližších, s ľuďmi, ktorých máme radi. Mnohým z nás sa to podarí, urobíme všetko preto, aby bola rodina pokope, aj za cenu stresov a napätí. Nakoniec predsa dúfame že zavládne spoločná harmónia. Na druhej strane nie je málo tých, ktorí ostávajú na Vianoce sami. Ako máme byť šťastní osamote práve v čase keď z každého okna na nás bliká vianočný stromček pod ktorým si predstavujeme radostné deti, milujúcich sa ľudí? Možno ešte minulé Vianoce sme to zažili a dnes je všetko inak. Deti sú dospelé, majú svoj život, možno odišli žiť ďaleko… Možno sme to my, kto odišiel hľadať vlastný život a single Vianoce k tomu patria. Možno milovaný partner tu už nie je… Čo teraz? Zostávajú nám len oči pre plač? Aj ten patrí k zvládnutiu náročnej situácie, ale dá sa ísť ďalej.

Väčšina zjednodušených rád je v duchu, že ak sa budeme stretávať aj počas sviatkov s viacerými ľuďmi, unikneme osamelosti. Toto pomáha, ale, má to tiež svoje ale. Je dôležité ako si s tými ľuďmi porozumieme. Môže sa totiž stať, že budeme v skupine ľudí s ešte väčším pocitom osamelosti ako keď sme sami doma. Preto je dôležité nájsť hoci len pár takých, s ktorými reálne môžeme stráviť chvíľku a chápeme sa aj bez slov. Stretnúť ľudí, s ktorými si máme čo povedať nie je vždy ľahké, preto mnoho z nás, v tejto online dobe, vidí riešenie v komunikácii cez sociálne siete. Je to jednoduché a bezpečné, môže nám to dať na chvíľu pocit, že nie sme sami. Hrozí však nebezpečenstvo, že sa chytíme do pasce. Začneme klamať sami seba, keď virtuálne zdieľame radosť ľudí, ktorých život by sme chceli mať, ale ho nemáme. Problém je, keď neurobíme nič pre to, aby sme taký život mali.  Ale to je už druhá strana mince, lebo kontakt s inými ľuďmi, či už reálne, alebo virtuálne je len jedna strana. Tá druhá je kompletne o nás samých. Preto, aby sme mali Vianoce v pohode, aj keď ich budeme tráviť sami, je najdôležitejšie ako vnímame seba. Postoj k sebe ovplyvňuje náš stav a prežívanie. Ak sa budeme cítiť ako obeť, budeme sa len ľutovať, pohodu nedosiahneme. Ak budeme hľadať vnútornú silu a pokúsime sa nájsť vlastné zdroje na to, aby sme robili to čo nám prináša radosť a šťastie, sme na dobrej ceste. Vianočné, sviatočné dni môžu byť priestorom naplno sa venovať sebe. Preskúmať svoj vnútorný svet a všetky svoje inteligencie, emócie. Dať pozornosť svojmu telu a nájsť nové vízie. Všetko toto chce čas a ten si môžeme venovať na Vianoce ako najkrajší darček možno o to viac, práve vtedy keď budeme sami.

Nech už budú tie vaše Vianoce akokoľvek špecifické, vnímam ako prospešné prijať realitu a nemať prehnané očakávania. Je dobré si uvedomiť, že za svoj  život nesieme zodpovednosť hlavne my sami.

Prajem vám krásne Vianoce, prežité s vďakou a bez predstáv o tom, čo by mohlo byť lepšie.

Vaša Maja (www.koucvitaja.sk)