Vitaj na ceste zmeny

Valentín milovaný či nenávidený?

Láska, láska, zrazu sa o nej hovorí všade. Valentínske klišé, alebo príležitosť na vyznanie? Prečo by sme mali prejavovať svoje city práve na Valentína? Veď kvety, malý darček či inú pozornosť môžeme venovať svojej láske kedykoľvek. Kedykoľvek bohužiaľ ale môže znamenať aj nikdy, tak je asi lepšie nechať sa zlákať ponukou aspoň teraz, keď sa blíži deň sv. Valentína, sviatok zaľúbených.

Je to len pre zaľúbených?  Sme aj po rokoch dobrého vzťahu ešte zaľúbení?  Mnohí by sme radi ten pocit zaľúbenia, motýľov v bruchu, prežívali čo najdlhšie. Je to vôbec možné? Nie. Niektorí psychológovia a biochemici tvrdia, že zamilovanosť trvá maximálne dva až tri roky, iní že tri mesiace, a ak sa nezačne vyvíjať v trvalejší vzťah skončí. Čo ale ďalej? Láska našťastie nie je len o zamilovanosti. Vzájomné očarenie sa stratilo, ružové okuliare sú preč, ale pozitívne je, že máme reálnejší pohľad a teda možnosť partnera hlbšie spoznať. V tejto fáze vzťahu si môžeme vybrať, či sme ochotní budovať ho a investovať do neho svoju energiu, alebo nie a opäť hľadať. Čo vlastne hľadáme? Naplnenie romantickej predstavy? Fyzickú príťažlivosť? Alebo partnera? Niekoho o koho sa môžeme oprieť, na koho sa môžeme spoľahnúť? Niekoho komu veríme? Kto nás pochopí? Kto nás ocení?… Väčšinou všetko. Je toho až príliš, aby sme to mohli aj dávať. Chce to odvahu rozhodnúť sa pre budovanie vzťahu, najmä keď dopredu vieme, že nikto nie je dokonalý. Možno to znie príliš racionálne, ale aj racionalita tvorí dobrý vzťah, ak pritom nezabúdame na intuíciu, ktorá nás nasmeruje a všetky svoje emócie, ktoré spoznávame práve pri interakcii s inými ľuďmi. Keď sme sa rozhodli vybudovať dobrý vzťah, máme nádej, že prežijeme skutočnú lásku.

O čom je skutočná láska? Je o dôvere, o hodnotách, o komunikácii, o spoločných záujmoch, ale aj o slobode. To všetko treba objaviť a neustále rozvíjať. Pričom nemôžeme vynechať vzájomnú príťažlivosť, ktorú sme otestovali hneď pri zamilovanosti, ale tiež si ju treba pestovať, lebo rutina môže byť zhubná. Prijmime teda sviatok sv. Valentína ako jednu z možností úprimne prejaviť svoju lásku a ochotu na nej pracovať.

Tak neváhajte a pošlite „Valentínku“ , či už máte pri sebe partnera dlhé roky a viete si predstaviť spolu zostarnúť, alebo ho ešte len hľadáte, a možno to bude prvý krok. Vaša Maja (www.koucvitaja.sk)