Vitaj na ceste zmeny

Triedený odpad

Ako civilizovaní ľudia sme si zvykli na triedený zber komunálneho odpadu. Myslíme ekologicky a máme v tom svoj systém. Najnovšie ma vyrušilo, keď z našej ulice zmizli nádoby na plast a papier, a namiesto toho sme dostali plastové vrecká, ktoré treba raz za dva týždne vyložiť pred dom. Neviem, či ma pobúrilo viac to, že ulica vyzerá ako v najhoršej štvrti Neapolu, alebo to, že všetky plasty musíme držať doma dva týždne. Možno len narušenie môjho stereotypu. Úplne som zúrila minulý týždeň, keď v stanovenú dobu plné vrecká vôbec nevyzbierali a odpad sa váľal na ulici niekoľko dní. Akonáhle som si uvedomila a spracovala svoje emócie, táto situácia ma priviedla k úvahe: „Čo pre nás znamená poriadok?“ a „Prečo je dôležité zbavovať sa odpadu?“.

Poriadok nám dáva pocit kontroly nad svojim priestorom, situáciou, životom. Dáva nám to ukotvenie. Niekedy, keď sú ľudia vykoľajení v dôsledku náročnej životnej situácie, akosi automaticky začnú upratovať okolo seba. Je to výborná cesta na spojenie sa s prostredím v ktorom žijeme. Skutočne sa nám však uľaví, až keď naberieme odvahu pokračovať aj smerom dovnútra a urobiť si poriadok v sebe. To už nie je také ľahké. Možno aj preto, že keď sa do toho pustíme, prehadzujeme myšlienky, pocity, emócie z jednej strany na druhú a dlho sa odhodlávame niečo vyhodiť.

Je potrebné zbavovať sa myšlienok, či emócií, ktoré sú toxické?

Určite áno.  Ako ale rozlíšime myšlienkový a emocionálny odpad? Navrhujem postup podobný ako pri bežnom odpade. Treba sa zbaviť toho, čo nepotrebujeme, čo nás zaťažuje.

 Začnime teda triediť aj svoj psychologický odpad.

Do jednej nádoby strachy, do druhej hnev a zlosť, do ďalšej sebaľútosť spolu s pocitom menejcennosti, ani závisť nám nie je na nič dobrá… Podobne môžeme pokračovať všetci dlhým zoznamom toho, čo v sebe nosíme, neprospieva nám to, ale naopak, nás to ničí. Zlá správa je, že to musíme urobiť sami, neexistuje na to psychologický „clean-servis“, aj keď kouč alebo terapeut môže byť užitočný sprievodca.

Dobrá správa je, že keď sa zbavíme nepotrebných myšlienok a emócií, uvoľní sa nám viac miesta pre tie dobré. Vytvoríme väčší priestor pre vďačnosť, lásku, sebadôveru a získame pohodu.

Vaša Maja – Kouč Vitaja