Vitaj na ceste zmeny

Strach

Prízrak zla a smrti sa priblížil hrozivo blízko. Bojíme sa. Neistota a obavy z toho najhoršieho nám spôsobujú stres. Situácie, ako je vojna na Ukrajine, nám len pripomínajú to, čo naivne nechceme vedieť, že svet nie je bezpečné miesto. Ako sa s tým dá vysporiadať? Možno sa občas správame ako malé deti, ktoré keď sa niečoho boja, nechcú to vidieť, tak jednoducho zavrú oči. Možno, ako ešte nezrelí, chceme sa niekde schovať, nájsť nejakého veľkého ochrancu. Hľadáme autoritu, ktorá nám povie, čo máme robiť. Pred realitou sa nedá utiecť, potrebujeme ju prijať. Mňa to vedie k otázkam: „Ako byť silný?“ „Ako ustáť hrozby sveta?“

Strach je negatívna emócia, reakcia na ohrozenie. Rozhodne nie je dobrým riešením strach potláčať. Potrebujeme ho. Musíme si ho však najskôr uvedomiť a priznať. Aby nás nezničil, je vhodné, podobne ako aj iné emócie, spracovať ho. Ako na to? Prvým krokom je skľudniť fyzické prejavy, ktoré nám spôsobil. Sústrediť sa na dych, snažiť sa fyzicky uvoľniť. Toto je len predpríprava no to dôležité. Hlavné je, tú emóciu racionálne uchopiť. Konkrétne v prípade strachu, rozobrať: Čoho sa bojíme? Čo máme ohrozené? Čo reálne sa môže stať?  Ako to ovplyvní náš život? Takéto uvedomenie môže byť niekedy ťažké a potrebujeme byť na to silný. To je ďalšia, veľmi náročná a veľakrát dlhodobá úloha, nájsť a rozvíjať svoju vnútornú silu. Silu, ktorá nám pomôže zvládnuť aj najťažšie veci, pomôže nám stáť na vlastných, pevných nohách. Vydať sa na hľadanie do nášho vnútorného labyrintu je zároveň rozhodnutie zobrať zodpovednosť za svoj život do vlastných rúk. Nikto nevie lepšie ako my sami,  kde je naša sila a čo máme robiť.  Pri takomto hľadaní si určite uvedomíme aj to, čo nás môže podporiť a na čo sa môžeme spoľahnúť.

Možno v kontexte svetových problémov by sme si mysleli, že nemôžeme robiť nič, veď my nemáme na to dosah. Samozrejme, ako jednotlivci vojnu nezastavíme, ale nie je to ani dôvod na to, aby sme sedeli a lamentovali, alebo nadávali. Nech už je situácia akokoľvek ťažká, skúsme vždy nájsť to, čo môžeme urobiť v rámci svojich možností a  vo svojej bezprostrednej blízkosti.  Ja za seba budem ďalej ľuďom pomáhať nájsť vnútorný pokoj, rovnováhu a aj spôsob ako sa vyrovnať so strachom.

Vaša Maja – kouč Vitaja