Vitaj na ceste zmeny

Láska nielen májová

Máj – lásky čas symbolizuje mileneckú lásku, takú z ktorej sa nám točí hlava a chveje celé telo. Túžime po nej a bojíme sa jej prchavosti.

Pritom láska je našou pevnou súčasťou stále. Je to naozaj tak? Potrebujeme ju?

Mnohí si to možno nechceme priznať, ale bez lásky nevieme žiť. Možno si myslíme, že sú na svete dôležitejšie veci. Riešime predsa každodenný boj o prežitie, svoju kariéru, rodinu, v rámci ktorej sa máme, viac či menej, radi, ale to predsa berieme ako samozrejmosť. Je, alebo mala by to byť láska? Dúfam, že odpoveď je: „áno“.

K zamysleniu o tom, že  práve láska v rodine je pre náš život základná, ma viedol jeden náhodne vypočutý rozhovor. V električke som celkom nechtiac začula troch tínedžerov. Jedno dievča a dvoch chlapcov. Nedalo sa prehliadnuť ich sklamanie z rodičov. Bolo to iné sklamanie, ako zvyčajne od starších detí počujeme. Také typické býva, že rodičia im nerozumejú, vôbec nechápu túto dobu, ich potreby … Toto bolo iné, bola to osamelosť. Zvlášť dievčina sa cítila veľmi opustená. Pravdepodobne rozvedení rodičia si žijú ďalej svoj život a skoro dospelá dcéra im neveľmi zapadá do kontextu. Naozaj nikomu nechýba? Bolo to síce hrubé, ale žalostné volanie po pozornosti. Rozhodne nechcem moralizovať, sama som rozvedená, mám však pevné presvedčenie, že rozchod partnerov nemusí, a vlastne ani nesmie, byť opustenie detí.

Deti, aj staršie, potrebujú lásku. Je to ich najdôležitejšia výživa. Občas máme možno pocit, že je to ťažké, že si so svojimi dospievajúcimi deťmi vôbec nerozumieme. Sú voči nám drzí, arogantní a bezočiví. Láska sa minula účinku? Skúsme tínedžerov vnímať tak, že sa voči rodičom vyhraňujú, lebo chcú ísť svojou cestou. To je vlastne dobré znamenie, je to totiž možné len vtedy, ak cítia silné puto, ak niekde v svojej hĺbke jasne cítia rodičovskú lásku. Možno to silné puto vyhodnocujú ako obmedzovanie a chcú sa z toho vymaniť, ale stále je to pre nich aj zázemie, z ktorého môžu robiť svoje objavné cesty. Z tohto pevného koreňa môžu hľadať vlastné smerovanie.

Ak máme to šťastie a dostali sme takýto základ, je to aj pôda pre zdravé sebavedomie. Z neho môžeme čerpať lásku k sebe, ktorá je podmienkou dobrých vzťahov všeobecne.

Tak na záver len krátko: „Veľa lásky v sebe, aj pre seba“ Vaša Maja (www.koucvitaja.sk)