Vitaj na ceste zmeny

Kto ste … naozaj?

Začína čínsky nový rok. Čo nám prinesie rok Zajaca? Je to vo hviezdach, alebo v nás? Každopádne je dobré povedať si, čo by sme chceli. Uvedomiť si naše túžby a aké sú naše ciele.  Ich naplnenie dosiahneme, ak budú korešpondovať s nami ako takými.

Pri tomto zamyslení som sa vrátila do leta, kedy som mala možnosť navštíviť výstavu Jeppe Heina v múzeu moderného umenia v Štokholme. Výstava mala názov: „Kto si… naozaj?“ Neodpovedajte čo robíte, či ste ženatí, vydaté, či máte deti, psa, či máte radi futbal, jogu, alebo hip-hop. Ale kto naozaj ste? Jeppe za seba odpovedá, že je 80% vody a 20% čokolády, že je citlivý, kreatívny muž, ľudská bytosť s otvoreným srdcom a mysľou. Krehký so silnou vôľou, zraniteľný a bohužiaľ tiež mnoho ľudí zranil. Niekedy je zábavný, niekedy nie. V svojom diele nám ponúkol sedem zastavení, ktoré nám pomôžu spojiť sa so sebou.

Kým si stanovíte nové ciele poďte sa zahrať so mnou a Jeppem:

  1. „I am“ Napíšte 7 slov. „Kto naozaj ste?“
  2. „I feel“ Nakreslite svoju tvár: „Ako sa teraz cítite?“
  3. „I do“ Cítite sa vo svojom živote ovládaný? Alebo vediete iných? Aký je to pocit zbaviť sa kontroly? Napíšte, alebo nakreslite to.
  4. „I love“ Položte si ruku na srdce a počúvajte ako bije. Počúvajte, čo vám hovorí a napíšte sami sebe ľúbostný list.
  5. „I speak“ Nadýchnite sa, zadržte dych, otvorte ústa dokorán, vyplazte jazyk a zarevte ako lev. Zapíšte si myšlienky, ktoré vás vtedy napadli.
  6. „I see“ Ako dlho vydržíte pozerať sa niekomu do očí?  Aký je to pocit? Vidíte druhú osobu, alebo seba? Pozerajte sa do zrkadla a povedzte si kompliment. Napíšte, alebo nakreslite to.
  7. „I understand“ Predstavte si, že ste jednou čiastočkou vo vibrujúcej, spievajúcej miske. Chcete tam, zostať, alebo vyskočiť? Ako sa cítite vo vzťahu k univerzu? Ako sa univerzum správa k vám? Ako chcete aby sa k vám správalo? Napíšte, alebo nakreslite to.

Ako sa vám tá hra páčila? Mne veľmi, vtedy na mieste aj dnes s odstupom času. V prvom bode som vymenovala všetky svoje roly. Pokusy nakresliť sa zamyslenú boli smiešne. V hlave mám obraz, ktorý sa mi nedarí (zatiaľ) presunúť na papier 😊. Zbaviť sa kontroly pre mňa znamená uvoľniť sa. Všetko, čo v živote robíme a chceme robiť, ide ľahšie ak sme uvoľnení.  V ľúbostnom liste (naposledy som nejaký dostala na strednej) som vymenovala všetky svoje dobré vlastnosti. Keď som revala ako lev, cítila som sa smiešne, ale následne som si pomyslela že to fajn precvičilo svaly na tvári a rev niečo uvoľnil. Kompliment (dnes mám pekne upravené vlasy)  bol prirodzenejší ako afirmácia, ktorou by som sama seba chcela o niečom presvedčiť. S tým univerzom, vesmírom, či všetkým čo nás presahuje si to budem musieť ešte premyslieť, zatiaľ len cítim, že keď som na dobrej ceste podporuje ma. Aj podľa toho viem, či som na tej správnej ceste. Vám tiež prajem na vašich cestách, aby boli tie správne a ľahkým krokom vás viedli k cieľom, ktoré vás budú napĺňať.

Vaša Maja (www.koucvitaja.sk)