Vitaj na ceste zmeny

Kríza stredného veku

Život nám nedá vydýchnuť si. Práve vtedy, keď sme dosiahli úspech v práci, zvládli sme fungovanie v rodine, deti sa stávajú samostatnými, príde kríza. Celkom nenápadne, len zrazu máme pocit, že nám niečo chýba. Začnú nás prenasledovať nerealizované túžby, pocítime prázdnotu. Čo s tým? Mnohí sa snažíme zaplniť ju, rýchlo chceme užiť čo sa ešte dá. Pomôže kúpa nového auta, alebo motorky? Dá sa pocit prázdnoty vyplniť alkoholom? Novú miazgu pocítime pri milencovi, či milenke? Čo môže spomaliť starnutie? Osobný tréner, nové farby vlasov, botox, či plastické operácie? Možno na chvíľu.

Čas nezastavíme, a ani nemusíme. Prichádza obdobie, kedy môžeme byť viac sami sebou. Väčšinou si hneď neuvedomíme, že sme dosiahli bod, kedy môžeme urobiť ďalší krok k svojej celistvosti. Ak si myslíme, že už sa poznáme, vieme, kto sme, v čom sme dobrí, a kto naopak nie sme, čo určite odmietame, tak práve teraz máme príležitosť to prehodnotiť. Pozrieť sa na to, čo nám naozaj dáva zmysel, ale aj na to čo odmietame a prečo. Zvyčajne odmietame to, čo sme pri vytváraní svojho hodnotového rebríčka potlačili. Väčšinou sme potlačili tie vlastnosti, ktoré sa nezhodovali s normami, ktoré nám predkladali rodičia, učitelia… Potlačili sme svoje potreby, aby sme stúpali po kariérnom rebríčku, alebo aby sme napĺňali potreby manžela, manželky, či detí. Aby sme si udržali masku, ktorú sme chceli ukázať svetu, často sme potláčali emócie.

Stačilo. Je polčas života, máme príležitosť zastaviť sa a pozrieť sa na seba novými, zrelšími očami. Pokúsiť sa pochopiť, kým naozaj sme. Znovu sa opýtať: „Kto som?“ ,„Čo potrebujem?“  a byť k sebe úprimný a zároveň láskavý. Nastal čas aj na seba-prijatie. Už nepotrebujeme žiadne masky, môžeme si dopriať byť autentickí. Už nemusíme byť dobrí jednotkári, aby sme si zaslúžili obdiv a uznanie. Máme právo byť takí akí sme a prijať to. Netrápiť sa pre to, čo sa nám na nás nepáči, jednoducho to akceptovať. Akceptovať sami seba. Máme právo aj na zlyhania, lenivosť, hnev…

Paradoxom je, že keď si toto doprajeme, všetky tie potlačované vlastnosti získajú slobodu a nebudú nám brzdou, naopak, nájdeme spôsob ako ich využiť. Keď sa prijmeme v celej svojej komplexnosti otvoria sa nám nové obzory, nové cesty na dosiahnutie spokojnosti so svojim životom a vnútornej harmónie.

Aké sú vaše názory a skúsenosti? Rada sa s vami o tom porozprávam. Vaša Maja – Kouč Vitaja